تبدیل وبکم به یک دوربین امنیتی در لینوکس
توسط royaflash دذ ۲ آبان, ۱۳۹۱ دذ ۰۷:۱۷ قبل از ظهر | دسته‌بندی شده در شبکه, گنو/لینوکس | با ۲۰ دیدگاه |9,143 views

نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته معمولا به وسیله متخصصان شرکت های ارائه دهنده خدمات امنیتی برای عموم ارائه می شود.امروزه در بسیاری از شرکت ها و کارخانه ها و مکان های عمومی و خصوصی از دوربین های مداربسته برای کنترل مشتریان، کارمندان و … خود و همچنین نظارت بر محیط برای ایجاد امنیت بیشتر استفاده می کنند و حتما تاکنون شما از نزدیک یکی از این دوربین های مداربسته را مشاهده کرده اید و این سوال برای شما مطرح شده است که این دوربین ها توسط چه افرادی و با چه هزینه ای راه اندازی شده است که در پاسخ باید گفت: نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته معمولا به وسیله متخصصان شرکت های ارائه دهنده خدمات امنیتی برای عموم ارائه می شود و هزینه های راه اندازی این سیستم ها و تجهیزات با توجه به محیط اجرایی کار متفاوت است. شاید شما نیز تاکنون به این موضوع فکر کرده باشید که برای اتاق شخصی خود یا دفتر محل کار خود یک دوربین مداربسته به منظور کنترل و نظارت بر امور و محیط نصب کنید اما به هر دلیلی تاکنون به انجام این کار موفق نشده اید. در این مطلب، نرم افزاری را به شما معرفی می کنیم که به وسیله آن قادر خواهید بود با کمترین امکانات، سیستم دوربین های مدار بسته با قابلیت های بالا را اجرا کنید.

 

اگر وبکم ساده ای دارید که استفاده ی دیگری از آن نمی کنید می توانید آن را به یک دوربین امنیتی تبدیل کنید. این کار با نرم افزار motion امکان پذیر است.  این نرم افزار تصاویر را از یک یا چند دوربین می گیرد و تغییرات آن ها را تشخیص و ثبت می کند. در واقع این نرم افزار حرکت را تشخیص و ثبت می کند. این نرم افزار تحت خط فرمان کار می کند و می تواند خروجی به صورت jpeg و حتی فایل ویدیویی mpeg در اختیار کاربر بگذارد. این نرم افزار حتی می تواند به صورت یک daemon اجرا شود.

 

 

این نرم افزار می تواند کارهای زیر را انجام دهد.

 

– گرفتن عکس از کوچک ترین حرکات اطراف

 

– مراقبت از چند وبکم و ثبت آنها به صورت همزمان

 

– ساخت همزمان ویدئو با استفاده از کتابخانه های ffmpeg

 

– اجرای دستورات دلخواه در هنگام تشخیص حرکت ( مانند فرستادن sms یا email )

 

–  کنترل توسط محیط تحت وب

 

– اجرا با مصرف منابع کم

 

و بسیاری از امکانات دیگر. برای نمونه اینجا را ببینید.

 

این نرم افزار در مخازن اوبونتو موجود است پس برای نصب آن در اوبونتو به سادگی می نویسیم:

 

sudo apt-get install motion

 

در آرچ لینوکس نیز این نرم افزار در مخازن رسمی وجود دارد.

 

sudo pacman -Sy motion

 

 

 

برای گرفتن کد منبع از این لینک دانلود کنید.

 

 

 

پس از نصب این نرم افزار با دستور زیر اجرا می شود و حتی می توان برای آن daemon ساخت:

 

sudo motion

 

پس از نصب این نرم افزار می تواند توسط wput خروجی های خود را روی سرور دیگری آپلود کند. برای این کار ابتدا wput را نصب می کنیم

 

wput – A wget-like ftp-uploader

 

برای اوبونتو:

 

sudo apt-get install wput

 

برای آرچ لینوکس:

 

sudo pacman -S wput

 

و سپس فایل etc/motion/motion.conf/ را ویرایش می کنیم و این عبارت را به آخر آن اضافه می کنیم:

 

#Command to be executed when a picture (.ppm|.jpg) is saved (default: none)# The filename of the picture is appended as an argument for the command.on_picture_save wput ftp://USERNAME:[email protected] SERVER %f

 

واضح است که باید اطلاعات سرور خود را در بالا وارد کنید.

 

حتی شما میتوانید این برنامه را هنگام اجرای سیستم فراخوانی کنید برای این کار  در System–>Preferences–>Startup applications :

 

نام این برنامه را وارد کنید

 

 

منبع: Unixmen

 

حال در اینجا ما یک برنامه دیگر تحت وب برای شما  معرفی میکنیم .

 

وب سایت و نرم افزار HomeCamera . برای شروع کافی است فقط در سایت مذکور عضو شوید و نرم افزارش را دانلود و نصب نمائید. سپس هر چند دقیقه می توانید در خود سایت یک تصویر یا ویدئوی ارسالی از وب کم تان را مشاهده کنید. نکته ی قابل توجه اینکه می توان به نرم افزار HomeCamera در صورت داشتن پهنای باند کافی چندین وب کم وصل کرد و یک سیستم امنیتی تصویری قوی تحت وب را با آن راه اندازی کرد.

 

این سرویس تا چند روز گذشته به قابلیت Motion Detection نیز مجهز بود بدین معنی که تصاویر فقط زمانی شروع به ارسال می کردند که فرد یا جسمی در مقابل دوربین شما حرکت می کرد ولی به دلیل اشکالات موجود در این قابلیت فعلا تا اطلاع ثانوی به صورت غیر فعال در آمده است. HomeCamera در وضعیت بتا و تحت آزمایش است و فقط تحت ویندوز کار می کند، در حال حاضر کلیه امکاناتش رایگان می باشد و ارائه دهندگانش اعلام کرده اند بعد از در آمدن سرویس از وضعیت بتا با برای کاربرانی که قصد دارند از امکانات این سرویس رایگان استفاده کنند محدودیتهایی را وضع خواهند کرد.

 

موفق و لینوکسی باشید .

 

 

 

درباره - یاشار اسمعیل دخت هستم ۲۷ سالمه (به دنیال یافتم آنم که کیستم)به صورت ۱۰۰٪ به گنو/لینوکس مهاجرت کردم . من رو با نام royaflash میشناسید . در زمینه شبکه و امنیت شبکه فعالیت میکنم . لینوکس همیشه چیزی برای یادگیری داره و لینوکس یه فرهنگه . در صورت نیاز میتونین با آدرس ایمیل : [email protected] یا شماره تلفن : 09141100257 در ارتباط باشید . وبلاگ شخصی من (-:) درباره من

نمایش ۲۰ دیدگاه
نوشته‌ی شما
 1. هوتن گفت:

  > و راه اندازی دوربین های مداربسته معمولا به وسیله متخصصان شرکت های ارائه دهنده خدمات امنیتی برای عموم ارائه می شود

  چرا به این دوربینها میگن «مداربسته»؟

 2. Jason گفت:

  I’m quite pleased with the ionfarmtion in this one. TY!

 3. Within golf religious louboutins, finding yourself in the good obtain christian louboutin, competing mind status is actually of impossible to tell apart significance internet marketing equipped in physical form. Forget with regards to your worry levels as well as concentration within your game religious louboutin wedding ceremony shoes.

 4. Working with the degree of food people eat is a great deal more important than seeing the quantity of junk calories in every single food. Several present day weight deprivation plans are addicted to chemistry in addition to ingredients, but deficiency stick to control. Lowering the servings is very the easiest strategy to healthy weight reduction. Among the top ways to improve your eating habits is usually to start away from reducing the dimensions of one’s amounts Religious Louboutin Discounted.

 5. I found your blog via Google while searching for the related topic, your blog came up. Thank you for the fantastic blog. Amazingg skills! Continue man, you rock!

 6. windows 7 key گفت:

  I just like to say it how I see it. Take care.

 7. Id love to know where I could contact the admin of this site? I attempted to search for an email, but could not find one. Does anyone know?

 8. Hello there Im wondering if I may use this post on one of my blogs if I link back to you? Thanks

 9. This website has a lot of very helpful information on it! Thanks for sharing it with me!

 10. This post was really helpful to me for some research Im doing. Thanks for the great free rescourse.

 11. cool thanks for Ohrid posting! btw are there feeds to your blog? I’d like to add them to my reader also u can check out Vakantie and Template Monster Rapidshare

 12. Thanks for one more excellent post. Keep rocking.

 13. Very fantastic, I like this blog and I shared this topic on my facebook profile. I think agree with you ! I cant speak english very good but. My opinion you unterstand me :).

 14. Pretty terrific post. I encountered your blog and wanted to say your information seems legit. Will keep posted. Thanks.

 15. great resources here. Ill be back for the next your posting. keep writing and happy blogging.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>