چند تصور نادرست در مورد لینوکس
توسط royaflash دذ ۱۸ اسفند, ۱۳۹۰ دذ ۰۷:۰۳ قبل از ظهر | دسته‌بندی شده در بخش صفحه اول, گنو/لینوکس, مطالب | با ۴ دیدگاه |4,643 views

لـیـنـوکـس زیر اشعه ایکس

یکی از دلایل گرایش کمتر افراد معمولی به استفاده از لینوکس تصورات اکثرا نادرستی است که در مورد ویژگیهای مختلف این سیستمعامل وجود دارد. در این متن به تعدادی از این تصورات نادرست و علت نادرست بودن آنها اشاره خواهیم کرد تا کاملا متوجه شوید نرمافزارهای متنباز علیرغم شایعاتی که وجود دارد نه تنها از نرمافزارهای تجاری کمتر نیستند بلکه حتی در برخی زمینهها بر نرمافزارهای تجاری برتری دارند.

لینوکس همان ویندوز است

بسیاری تصور می‌کنند تمام سیستم‌عامل‌ها باید عملکردی یکسان داشته باشند و نباید تفاوتی میان سیستم‌عامل‌های مختلف وجود داشته باشد. اما باید گفت یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و البته مثبت لینوکس وجود نسخه‌های متفاوت با ویژگی‌های متنوع از این سیستم‌عامل است.

نسخه‌هایی که هرکدام برای منظوری خاص و با در نظرگرفتن گروهی از کاربران طراحی شده‌اند تا کاربران نهایی با توجه به نیاز خود نسخه مناسب را انتخاب کنند. در طرف مقابل ویندوز تنها یک نسخه ثابت است و امکان تغییر آن وجود ندارد.

 

تعداد برنامههای لینوکس محدود است

 

مطمئنا شما نمی‌توانید از نرم‌افزارهای باسابقه و مشهور خود نظیر آفیس روی لینوکس استفاده کنید با این حال به عنوان نمونه به جای اینترنت اکسپلورر می‌توانید از فایرفاکس استفاده کنید و یا به جای مایکروسافت آفیس نرم‌افزارهای متن‌باز OpenOffice و یا LibreOffice را به کار بگیرید.

از نظر تعداد نرم‌افزارها هم آمارهای ارایه شده به دلیل تنوع نسخه‌های لینوکس و توزیع نرم‌افزارهای مختلف میان نسخه‌های متفاوت لینوکس  در مقایسه با ویندوز کم به نظر می‌رسد و اگر بخواهیم مجموع نرم‌افزارهای منتشر شده برای لینوکس را با ویندوز مقایسه کنیم نه تنها لینوکس در مرتبه‌ای پایین‌تر قرار نمی‌گیرد بلکه در این زمینه لینوکس را باید برتر از ویندوز دانست. به عنوان نمونه برای ابونتو بیش از ۲ هزار و ۳۳۴ نرم‌افزار مختلف وجود دارد که این تعداد بدون در نظرگرفتن گزینه‌های Canonical Partners و برنامه‌های PPA است.

نصب نرمافزار روی لینوکس مشکل است

اگر از کاربران تازه‌کار لینوکس هستید و  قصد استفاده از Slackware یا نرم‌افزارهایی که جهت کاربران حرفه‌ای لینوکس طراحی شده‌اند را دارید مطئنا نصب نرم‌افزار برای شما یا هر کاربر دیگری مشکل خواهد بود اما اگر شما از نسخه مبتنی بر لینوکس Debian استفاده می‌کنید باید گفت نصب نرم‌افزارهای مختلف روی لینوکس حتی از نصب نرم‌افزار روی ویندوز هم راحت‌تر خواهد بود. به عنوان نمونه در اوبونتو بخش Software Center درنظر گرفته شده است که با استفاده از آن کاربران به راحتی می‌توانند نر‌م‌افزارهای مختلف را نصب و یا حذف کنند.

استفاده از لینوکس برای کسب کارهای کوچک دردسرساز است

 

برخلاف این تصور اشتباه عده زیادی از کسانیکه با پشتیبانی سیستم‌های فنی کسب و کارهای کوچک سر و کار دارند لینوکس را سیستم عاملی مطمئن‌تر می‌دانند. براساس گفته‌های این دسته از کارشناسان تعداد برنامه‌های Malware و برنامه‌های دردسرساز  برای ویندوز بسیار بیشتر از لینوکس است و در نتیجه کاربران لینوکس وقت کمتری برای پاک کردن سیستم‌های خود از اینگونه برنامه‌های مزاحم صرف خواهند کرد. از این گذشته برای هرکدام از نرم‌افزارهای تجاری مورد نیاز این کسب و کارها یک نمونه قابل توجه متن‌باز مانند سیستم‌های POS مبتنی بر لینوکس، Scribus و یا  OpenOffice وجود دارد تا علاوه بر کاهش هزینه‌ها این کسب و کارها نگران نرم‌افزارهای مورد نیاز خود نباشند.

نمیتوان با لینوکس فیلم تماشا کرد

 

اینکه بتوانید یک فیلم را روی لینوکس مشاهده کنید و یا خیر به نحوه پخش و نوع فیلم بستگی دارد. اگر قصد دیدن یک فیلم DVD را دارید نرم‌افزار Fluendo DVD Player به خوبی می‌تواند از پس پخش فیلم شما برآید اما در مورد فیلم‌های بلوری کمی اوضاع متفاوت می‌شود. در کل بهترین راه پخش فیلم با استفاده از لینوکس استفاده از تلویزیون و یک باکس Roku  مبتنی بر لینوکس است ضمن اینکه با به‌کارگیری این سیستم می‌توانید از سرویس Unbox آمازون و Netflix هم استفاده ‌کنید.

لینوکس  کنترل کیفیت ندارد چراکه همه چیز در این سیستمعامل به صورت رایگان فراهم شده است

 

همانند زیبایی ظاهری نرم‌افزارها  باید گفت کیفیت نرم‌افزارهای تولیدی به شرکت سازنده نرم‌افزار برمی‌گردد نه سیستم‌عاملی که نرم‌افزار روی آن اجرا می‌شود. از این گذشته نرم‌افزارهای لینوکس اکثرا متن‌باز هستند و در نتیجه افراد بدون ترس از قوانین مختلف می‌توانند به پیشرفت و توسعه آنها کمک کنند و در آخر نرم‌افزاری بهتر و کاراتر در اختیار کاربر نهایی قرار بگیرد.

لینوکس نسبت به ویندوز از سختافزارهای کمتری پشتیبانی میکند

 

ممکن است این تصور در مورد سخت‌افزارهای تخصصی مانند کارت گرافیکی‌های جدید درست باشد اما از نظر تعداد سخت‌افزارهای مورد پشتیبانی بهتر است بدانید لینوکس بر ویندوز برتری دارد.

ممکن است درایورهای لینوکس به همراه کارت‌گرافیکی، مادربورد و یا  دیگر سخت‌افزارهای شما ارایه نشده باشند اما شما به راحتی می‌توانید این درایورها را از اینترنت دریافت کنید ضمن اینکه با حرکت جدید شرکت‌های تولیدکننده سخت‌افزار همانند انویدیا و ATI برای عرضه درایورهای لینوکس به زودی مشکلی در استفاده از سخت‌افزارهای جدید خود روی لینوکس نخواهید داشت.

بازیهای ویدیویی خوبی برای لینوکس وجود ندارد

در مورد بازی‌های ویدیویی روز دنیا این تصور کاملا صدق می‌کند و نباید انتظار داشته باشید که نسخه لینوکسی بازی‌های ویدیویی مشهور، همزمان با نسخه ویندوزی آنها منتشر شود با این حال هنوز هم بازی‌های ویدیویی زیبا و جذاب زیادی برای لینوکس وجود دارند که اکثرا آنها متن‌باز هستند. بازی‌هایی همانند  AssaultCube، Vega Strike یا Nexuiz که اگرچه نمی‌توانند جای خالی بازی‌های پر زرق و برق را پرکنند اما به هر حال در نوع خود عناوینی جذاب محسوب می‌شوند.

هیچ Malware برای لینوکس وجود ندارد

ای کاش این تصور در مورد لینوکس درست بود اما متاسفانه وجود این ذهنیت تا به حال بسیاری از کاربران لینوکس را به دردسر انداخته است.

درست است که از نظر تعداد برنامه‌های Malware، لینوکس به هیچ وجه با ویندوز قابل مقایسه نیست اما درنظر داشته باشید که حتی با استفاده از لینوکس هم در صورت نصب برنامه‌های مختلف از منابع ناشناخته کامپیوتر شما در معرض خطر برنامه‌های Malware قرار خواهد گرفت.

 

تنها افرادی که از نظر مالی مشکل دارند از لینوکس استفاده میکنند

رایگان بودن یک برنامه متن‌باز به هیچ وجه به این معنی نیست که کاربران به دلیل نداشتن بودجه کافی از آن برنامه استفاده کنند. بسیاری از کاربران به دنبال انعطاف و کارایی بیشتر هستند و حتی هزینه مورد نیاز برای بخش قابل توجهی از کاربران حرفه‌ای از اهمیت کمتری برخوردار است.

نمونه‌های زیادی از شرکت‌های بزرگ دنیا وجود دارد که علیرغم برخورداری از  بودجه‌ کافی  به دلیل انعطاف‌پذیری بالا و سازگاری بیشتر با خواسته‌های این شرکت‌ها از لینوکس استفاده می‌کنند. از این گذشته بخش قابل توجهی از کاربران لینوکس کسانی هستند که قبل از روی آوردن به لینوکس از سیستم‌عامل ویندوز و مک استفاده کرده‌اند.

به غیر از تصورات نادرستی که در این متن به آنها اشاره شد، تصورات اشتباه زیادی در مورد لینوکس وجود دارد که اکثرا توسط افرادی که از این سیستم‌عامل استفاده نکرده‌اند و یا با روش درست استفاده از لینوکس آشنا نبوده‌اند به‌وجود آمده‌اند.

علاوه براین، باید اشاره کرد که لینوکس یک سیستم‌عامل در حال گسترش است و روز به روز از تعداد ضعف‌های آن کاسته شده و بر قابلیت‌های آن افزوده خواهد شد.

 

درباره - یاشار اسمعیل دخت هستم ۲۷ سالمه (به دنیال یافتم آنم که کیستم)به صورت ۱۰۰٪ به گنو/لینوکس مهاجرت کردم . من رو با نام royaflash میشناسید . در زمینه شبکه و امنیت شبکه فعالیت میکنم . لینوکس همیشه چیزی برای یادگیری داره و لینوکس یه فرهنگه . در صورت نیاز میتونین با آدرس ایمیل : [email protected] یا شماره تلفن : 09141100257 در ارتباط باشید . وبلاگ شخصی من (-:) درباره من

نمایش ۴ دیدگاه
نوشته‌ی شما
  1. Yakubu گفت:

    Your post has moved the debtae forward. Thanks for sharing!

  2. دانلود گفت:

    مطلب جالبی بود مرسی !

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>